Teória tienenia

Teória tienenia Al Žalúziami

Slnečné žiarenie je elektromagnetické žiarenie, ktoré sa obvykle delí na tri hlavné časti:

Ultrafialové slnečné žiarenie s vlnovými dĺžkami menšími ako 390 nm, ktoré pred vstupom do zemskej atmosféry tvorí asi 4% energie celkového slnečného žiarenia, ktoré je v značnej časti absorbované atmosferickým ozónom v stratosfére.

Viditeľne slnečné žiarenie s viditeľnými dĺžkami od 390 do 760 nm. Tvorí cca 45% energie celkového slnečného žiarenia pred vstupom do atmosféry.

Infračervené slnečné žiarenie, ktoré ma vlnové dĺžky nad 760 nm a pred vstupom do atmosféry tvorí asi 51% slnečného žiarenia.

Celkové slnečné žiarenie pri dopade na okennú výplň a jeho prechod do vnútorných priestorov je zavisla od technických parametrov a spôsobe tienenia. Záleží nám o zabezpečenie maximálnej nepriepustnosti slnečného žiarenia do vnútorných priestorov, ktoré označíme koeficientom 0 až 1.
0 - maximálna ochrana
1 - žiadna ochrana

Účinnosť žalúzii v závislosti od ich umiestnenia:


Interiérové žalúzie – Ich účinnosť sa pohybuje od 0,4 do 0,6
Slúžia na tienenie vnútorných priestorov, ich nevýhodou je zachytávanie slnečnej energie vo vnútri miestnosti, od slnečnej energie sa nahrievajú a následne ohrievajú aj chránené priestory. Vytvárajú dekoratívnu súčasť interiéru, preto je potrebný dôkladnejší výber ich farebnosti. Netienia pri otvorených oknách.

Medzisklenné žalúzie sú z účinnosťou 0,3 až 0,4
Slúžia ako interiérové sú účinnejšie, nakoľko slnečnej energii neumožňujú prestup do chránených priestorov. Netienia pri otvorených oknách /napr. pri vetraní/.

Exteriérové žalúzie s účinnosťou 0,09 - 0,17

Majú najlepšiu účinnosť pretože zabraňujú aby slnečná energia prenikla oknom do interiéru, odrážajú ju už pred oknom. Zabraňujú priamemu ohrevu skiel okien. Aj pri otvorenom okne plnia svoju tieniacu funkciu.
Pre maximálne využitie ich funkčnosti je potrebné dodržiavať tieto zásady:
  • V prípade použitia exteriérových žalúzii je vhodné použiť svetlejších farieb, ktoré menej absorbujú slnečnú energiu ako tmavšie. Pri tejto menšej absorbcii je aj menšie vyžiarovanie tepelnej energie do okolitého priestoru a tým je obmedzený následný prechod tepla do interiéru.
  • Majte okna otvorené len po dobu, kedy je vonkajšia teplota nižšia ako vo vnútri miestnosti.
  • Ak je potrebné vetrať pri vysokej vonkajšej teplote, vetrajte krátko a intenzívne.

Príklady tienenia s ohľadom na umiestnenie žalúzii:


Exteriérové žalúzie



Exteriérové žalúzie s účinnosťou 0,09-0,17
Majú najlepšiu účinnosť pretože zabráňujú, aby slnečná energia prenikla oknom do interíeru, odrážajú ju už pred oknom. Zabraňujú priamemu ohrevu skiel okien. Aj pri otvorenom okne plnia tieniacu funkciu.

Prísť na to, ako čo najefektívnejšie a zároveň vkusne zatieniť terasu, alebo okná bytu či domu môže byť problém. Exteriérové tienenie vám umožní okrem zaistenia príjemných svetelných podmienok tiež reguláciu teploty interiéru, a tým i zníženie energetických nákladov potrebných na prevádzku výkonnej klimatizácie.

Exteriérové zatienenie je efektívnejšie, než tieniaci systém v interiéri. To preto, že zachytáva dopadajúce slnečné lúče ešte pred dopadom na okná a fasádu. Naviac tiež napomáha utvárať charakter domu. Či už použijete markízy, či rolety, terasa i balkón získa atraktívnejšiu podobu. A podľa čoho vyberať? Najprv si spresnite, na čo bude tieniaci systém slúžiť, zvážte pre aký materiál a farby, ktoré majú vplyv na celkový estetický dojem, sa rozhodnete. V neposlednom rade treba mať na pamäti, že nákup tieniaceho vybavenia je dlhodobá investícia, preto nie je na mieste prehnane šetriť.

Prísť na to, ako čo najefektívnejšie a zároveň vkusne zatieniť terasu alebo okná bytu či domu môže byť problém. Exteriérové tienenie vám umožní okrem zaistenia príjemných svetelných podmienok tiež reguláciu teploty interiéru, a tým i zníženie energetických nákladov potrebných na prevádzku výkonnej klimatizácie.





Medzisklenné žalúzie



Medzisklenné žalúzie sú s účinnosťou 0,3 až 0,4
Slúžia ako interiérové, sú účinnejšie, nakoľko slnečnej energii neumožňujú prestup do chránených priestorov. Netienia pri otvorených oknách (napr. pri vetraní).


Interiérové žalúzie



Interiérové žalúzie - Ich účinnosť sa pohybuje od 0,4 do 0,6 Slúžia na tienenie vnútorných priestorov, ich nevýhodou je zachytávanie slnečnej energie vo vnútri miestnosti, od slnečnej energie sa nahrievajú a následne ohrievajú aj chránené priestory. Vytvárajú dekoratívnu súčasť interiéru, preto je potrebný dôkladnejší výber ich farebnosti. Netienia pri otvorených oknách.


Okno bez žalúzií